piątek, 25 listopada 2016

Srebrne Gody Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Zblewie

6 listopada 2016 roku w Zblewie i w Bytoni odbyła się miła uroczystość związana z 25 leciem Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Miałem zaszczyt uczestniczyć w tym święcie, a 25 lat wcześniej w zebraniu założycielskim tego Oddziału. Jak to było?
Zadzwonił do mnie dyrektor Wydziału Obywatelskiego Urzędu Wojewódzkiego pan Jerzy Kiedrowski z propozycją wspólnego wyjazdu do Zblewa na zebranie założycielskie Oddziału Kociewskiego ZK-P. Oczywiście pojechaliśmy, a było to w sobotę 16 lutego 1991 roku. Wszyscy spotkaliśmy się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Było sporo osób, spośród których zapamiętałem Bernarda Damaszka, Andrzeja Skalskiego, Franciszka Puttkamera – prezesa Gminnej Spółdzielni w Zblewie, Terenie Zmura - nauczycielkę, mego brata Jerzego. Był ksiądz proboszcz z Kleszczewa, był ktoś z Zarządu Gminnego PSL, była Edeltraut Grudniewska i inni.
Na tym zebraniu powołano do życia nowy Oddział ZK-P, którego pierwszym prezesem został pan Andrzej Skalski. Pamiętam, że do Zarządu wszedł również mój brat Jerzy.
Dziennik Bałtycki 25 lutego 1991 roku napisał: 16 lutego w Zblewie powstał Kociewski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Liczy on obecnie 35 osób. Na zebraniu organizacyjnym wyznaczono podstawowe cele oddziału: szerzenie w społeczeństwie a szczególnie wśród młodzieży tradycji kaszubsko-kociewskich, kultywowanie specyfiki kulturowej Kociewia oraz rozwijanie kaszubsko-kociewskiej myśli społecznej i politycznej.
Po zebraniu władze nowoutworzonego oddziału wyraziły ubolewanie nad tym, że władze gminy nie przyszły na zebranie.
Minęło 25 lat.
Pan Tomasz Damaszk poprosił mnie, bym wykonał projekt sztandaru, który z okazji jubileuszu został poświęcony. Byłem zaskoczony propozycją, nigdy czegoś podobnego nie wykonywałem. Nowe wyzwanie, czy podołam? Do pracy włączyłem linijkę, kątomierz, gumkę, kredki i papier (ktoś mądrzejszy posłużył by się komputerem). Przejrzałem katalog ze sztandarami, konsultowałem się z koleżankami z muzeum. Rysowałem projekty i wysyłałem do skonsultowania z panem T. Damaszkiem. Po kilku próbach projekt został zatwierdzony i Pani Zdzisława Gulgowska rozpoczęła pracę nad wykonaniem sztandaru. Przyznać muszę, że wykonała go, jak na mistrzynię przystało.
W niedzielę dnia 6 listopada rozpoczęły się uroczystości związane jubileuszem oddziału ZK-P w Zblewie. Złożono wiązanki kwiatów przed pomnikiem Najświętszej Maryi Panny  i przed tablicą poświęconą ppłk Józefowi Wryczy. Weszliśmy do zblewskiej świątyni i rozpoczęła się uroczysta msza święta koncelebrowana, której przewodził ksiądz prałat Zenon Górecki proboszcz zblewski w asyście księdza Adama Kapelusza proboszcza z Borzechowa. Nabożeństwo umilał chór kościelny p.w. św. Cecylii, który dyrygował Waldemar Kleina organista zblewski. W wygłoszonej chomilii ksiądz proboszcz Zenon Górecki z uznaniem i szacunkiem odniósł się do ruchu społecznego skupiającego mieszkańców wsi. W miłych słowach zwrócił się do zrzeszeńców zblewskiego OK/ZKP życząc im woele sukcesów i sił w bezinteresownej działalności na rzecz swego środowiska. Ze swej strony dodam, że  w osobie ksiedza probioszcza Zenona Góreckiego zrzeszeńcy mają silne wsparcie nie tylko w modlitwie. 
Po uroczystej mszy świętej pojechaliśmy do szkoły w Bytoni na część oficjalną.
Uroczystość zaszczycili swoja obecnością:
Pan Krzysztof Trawicki – wicemarszałek Województwa Pomorskiego
Pan Piotr Karczewski – radny Sejmiku Województwa Pomorskiego
Pan Artur Herold – wójt Gminy Zblewo
Pan Mirosław Kalkowski – przedstawiciel Starosty Powiatu Starogardzkiego
Panowie Henryk Świadek, Arkadiusz Herold, Ryszard Gumiński, Grzegorz Piwowarczyk – radni Rady Powiatu Starogardzkiego
Pan Leszek Burczyk – przewodniczący Rady Gminy Zblewo, przybyli radni i sołtysi  z terenu Gminy Zblewo. Przybył też Jan Kulas – były poseł na Sejm RP i Pani Małgorzata  Gass – Pięta  - zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kaliska. Był dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Pan Andrzej Blażyński.
Miło było powitać Pana Łukasza Grzędzickiego – prezesa ZG ZKP. Byli też prezesi innych oddziałów ZKP – Pani Elżbieta Pryczkowska z Banina, Pan Bogdan Wiśniewski z Pelplina, Pan Michał Kargul z Tczewa. Powitaliśmy księży: księdza prałata Zenona Góreckiego - proboszcza parafii zblewskiej, księdza Adama Kapelusza – proboszcza z Borzechowa i księdza Mieczysława Bizonia – proboszcza z Pinczyna. Na uroczystość przybyli też państwo Aleksandra i Lech Zdrojewscy, których pomoc i zaangażowanie w organizacji jubileuszu są nie do przecenienia. W uroczystości uczestniczyła też Pani prezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych – Alicja Serkowska. Nie zabrakło też Pana Henryka Bobkowskiego – przewodniczącego Koła Pszczelarzy w Zblewie.
Uroczystość umilał nam zespół regionalny „Burczybas” z Gniewa pod kierownictwem Pana Wojciecha Górskiego.
W swoim wystąpieniu prezes OK/ZKP w Zblewie Pan Tomasz Damaszk szeroko omówił działalność naszej organizacji na przestrzeni 25 lat. Wyraził nadzieję, że przyszłe lata będą również owocne jak ubiegłe, poczym  ksiądz Zenon Górecki poświęcił sztandar, a fundatorzy w liczbie 51 osób nabili gwoździe na drzewce sztandaru. Sztandar został przekazany przedstawicielom naszego oddziału ZKP, a mnie poproszono o głos, bym opowiedział o sztandarze, jak powstawał itd. Po moim krótkim wystąpieniu prezes Łukasz Grzędzicki powiedział, że podczas obchodów 60. rocznicy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku  wyróżnieni zostali najbardziej aktywni działacze. Najbardziej zasłużeni w zblewskim oddziale to:
Ewa Jędrzejewska
Teresa Krzyżyńska
Hanna Burczyk
Jan Gumiński
Aleksander Swobodziński.
Podczas swego wystąpienia pan prezes Grzędzicki wręczył legitymacje nowym członkom ZK-P Oddział w Zblewie. Są to – Dariusz Begier, ks. Mieczysław Bizoń , Mariusz Brumirski, Mieczysława Cierpioł, Zdzisław Dunajski, Tadeusz Gołuński, Leszek Hallmann, Ireneusz Jankowski, Andrzej Karcz, Grażyna Kawczyńska,Piotr Kropidłowski, Radosław Kwaśniewski, Marek Pawelec, Waldemar Stiwe, Patrycjusz Szachta, Grzegorz Tarakan, Joanna Wierzba, Tomasz Wierzba.
Następnym punktem programu była prezentacja książki pt. Ks. ppłk. Józef Wrycza biografia historyczna, której autorem jest Pan Krzysztof Korda. Autor dogłębnie scharakteryzował drogę życiową ks. J. Wryczy, wielce zasłużonego dla całego Pomorza naszego ziomka urodzonego i wychowanego w Zblewie.
Nastąpiła druga część spotkania w której zebrani mogli obejrzeć wystawę artystów członków naszego oddziału zrzeszenia. Swoje prace udostępnili:
Krystyna Engler z Pinczyna – haft
Ewa Piotrowska z Pinczyna – haft
Zdzisława Gulgowska z Pieców – haft
Ewa Jędrzejewska z Bytoni  - malarstwo i drobne formy rękodzielnicze
Grażyna Kawczyńska z Cisa – rzeźba
Edmund Zieliński z Gdańska – rzeźba i malarstwo
Krzysztof Bagorski z Małego Bukowca – malarstwo
Leszek Baczkowski z Franka – zabawka ludowa
Andrzej Karcz z Zimnych Zdrojów – metaloplastyka.
W ostatniej części spotkania uczestnicy zajadali się pysznymi potrawami z pieczonym dzikiem na czele. Podczas konsumpcji towarzyszył zespól regionalny Burczybas. Można też było nabyć do swych bibliotek książki, Bernarda Damaszka, Krzysztofa Kordy, Lecha Zdrojewskiego i Edmunda Zielińskiego.

Gdańsk dnia 22 listopada 2016                                          Edmund Zieliński