KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. GDAŃSCY KOCIEWIACY TRZYMAJĄ SIĘ DOBRZE | ![]() | ![]() |
środa, 12 wrzesień 2012 | |
W sobotę 8 września 2012 roku odbyło się kolejne spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków. Miejscem spotkania był Spichlerz Opacki w Oliwie, siedziba Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nie pierwszy to raz Muzeum Narodowe udostępnia swe progi gdańskim Kociewiakom.
Zanim jednak wszyscy spotkaliśmy się w Spichlerzu mieliśmy okazję obejrzeć pokazy rękodzieła twórców ludowych, które odbywają się w ramach „Letniego Jarmarku Etnograficznego” w Oliwskim Parku. Wśród nich były hafty kociewskie wykonane przez panie Marię Leszman z Pelplina i Katarzynę Nowak z Tczewa.
Następnie jak zawsze licznie zebraliśmy się Spichlerzu, gdzie w sali wystawienniczej położonej na najwyższym piętrze spichlerza mieliśmy możność obejrzenia wystawy pt: „Kapliczki przydrożne na Pomorzu”. Po wystawie oprowadzała nas kustosz wystawy pani Barbara Maciejewska, dzieląc się z nami interesującymi informacjami dotyczącymi historii, roli i znaczenia kapliczek w Polsce. Po zwiedzaniu wystawy pan Hubert Pobłocki zeszliśmy piętro niżej, gdzie przygotowane były tradycyjnie stoły z poczęstunkiem. Prezes Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków tradycyjnie w gwarze kociewskiej powitał uczestników spotkania. Następnie odbył się pokaz bardzo interesującego filmu pt: „Oliwa dawniej i dziś”. Jego reżyserem jest starogardzianin Jan Butowski, autor wielu innych filmów o miastach Pomorza. Autorem komentarza słownego do filmu był pan Hubert Pobłocki. Dla wielu Kociewiaków Oliwa jest lub była miejscem zamieszkania, gdy wyprowadzili się z Kociewia. Także moi rodzice sprowadzili się po wojnie ze Starogardu najpierw do Wrzeszcza, a następnie do Oliwy. Mieszkałem tu w latach 1956-1976 i film ten oglądałem z przyjemnością.
W ostatnim punkcie programu spotkania pan Hubert Pobłocki zaprezentował gawańda pt „Pomorsko – Kociewskie szportowce wspomniane w roku EURO 2012. Tekst w gwarze Kociewskiej wzbudził w zebranych ogromny aplauz.
Krzysztof Kowalkowski
Zdjęcia
![]()
Panie Maria Leszman i Katarzyna Nowak ze swoimi pracami.
![]()
Kapliczki przydrożne na "Letnim Jarmarku"
![]()
Edmund Zieliński dzieli się ze mną uwagami na temat wystawy
![]()
Spotkanie członków klubu przy kawie.
![]()
Podczas spotkania, na pierwszym planie pierwsza z lewej kustosz wystawy Barbara Maciejewska, obok skarbnik Trójmiejskiego Klubu Gerard Sulewski, w głębi Edmund Zieliński.
|