sobota, 27 października 2012

EDMUND ZIELIŃSKI. CYNOWY JUBILEUSZ SZKOŁY W BYTONIDrukujE-mail
sobota, 27 październik 2012
W piątek dnia 12 października o godzinie 12 w bytońskiej szkole odbyła się miła uroczystość. Otóż minęło 10 lat od rozpoczęcia nauki w nowo wybudowanej szkole w Bytoni. Gości uroczystości powitał dyrektor szkoły pan Tomasz Damaszk, a byli nimi: Krzysztof Trawicki - wójt Gminy Zblewo, Janusz Trocha – przewodniczący Rady Gminy Zblewo, ks. prałat Zenon Górecki – proboszcz zblewski, Gertruda Stanowska – emerytowana dyrektorka szkoły w Bytoni, Anita Zimnak - przewodnicząca Rady Rodziców, Cecylia Fota – emerytowana nauczycielka, Józef Ossowski – emerytowany nauczyciel, Jerzy Scharmach – inspektor ds. inwestycji i zamówień publicznych Urzędu Gminy Zblewo, Zdzisław Dunajski – Nadleśnictwo Kaliska, Jan Wildman – budowniczy szkoły w Bytoni, Jan Schützman - sołtys Bytoni, Edmund Zieliński – prezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych...

Uroczystość prowadziły dwie miłe gimnazjalistki Agata Zimnak i Alicja Herman. Na ich polecenie poczty sztandarowe wprowadziły flagę narodową i sztandar szkoły. Agata Zimnak podała komendę - baczność, po czym zebrani odśpiewali hymn państwowy. Delegacja szkolna udała się na cmentarz do Zblewa by złożyć kwiaty na grobie patrona szkoły Edmunda Dywelskiego i zmarłych nauczycieli tej szkoły.
Dyrektor Tomasz Damaszk scharakteryzował działalność szkoły na przestrzeni 10 lat jej istnienia. Budowę rozpoczęto we wrześniu 1999. Kamień węgielny wmurowany został 13 października 1999, 9 czerwca zawisła tradycyjna wiecha, a 29 września 2002 roku uroczystym przecięciem wstęgi przez wójta Krzysztofa Trawickiego, Edmunda Dywelskiego, Franciszka Puttkammera - przewodniczącego Rady Gminy i Jana Wildmana - budowniczego szkoły nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Symboliczne klucze do szkoły odebrała z rąk Wójta Gminy pani dyrektor Gertruda Stanowska. Szkołę poświęcił ksiądz proboszcz Zenon Górecki. Pierwszy dzwonek w tej szkole zabrzmiał 22 października 2002, kiedy uczniowie w uroczystym pochodzie przeprowadzili się do nowej placówki. Zaczęła się edukacja w zupełnie odmienionych warunkach. Przestrzenne i widne klasy, obszerne korytarze, szatnie, stołówka zrobiły miłe wrażenie na dzieciach, młodzieży i nauczycielach. Pamiętam, że w tamtym czasie, nie najlepiej wyrażano się o decyzji wybudowania tak obszernej szkoły w Bytoni, co również potwierdził w swym wystąpieniu wójt K. Trawicki. To już historia, i dziś pewnie po tamtych swarach pozostały tylko wspomnienia.

Przeglądam folder poświęcony jubileuszowi szkoły. Pięknie zredagowany, mnóstwo kolorowych zdjęć i opis minionych dziesięciu lat. W chronologicznym układzie zawarte jest wszystko, co przy takiej okazji być powinno. Od wmurowania kamienia węgielnego po dzień dzisiejszy. Jest relacja z 5-lecia szkoły, nadania Publicznej Szkole Podstawowej w Bytoni imienia Edmunda Dywelskiego (14 czerwca 2009) . Folder zawiera wspomnienia z licznych uroczystości i imprez szkolnych – ślubowania, Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości, akcja „Sprzątanie Świata”, Andrzejki, Mikołajki, Wigilia szkolna, kolęda w Izbie Regionalnej, uhonorowanie Dnia Babci i Dziadka. Są bale karnawałowe, obchodzony jest Dzień Matki, Dzień Dziecka i rocznice nadania PSP imienia Edmunda Dywelskiego. Dzieci i młodzież wyjeżdżają na wycieczki, biorą udział w zajęciach z rękodzieła ludowego na miejscu i w Gdańsku. Sport w szkole to również mocna strona działalności tej placówki. Jest lekkoatletyka, pływanie, tenis, oczywiście piłka nożna, marsze na orientację, biegi przełajowe i inne dyscypliny. W szkole organizuje się mnóstwo konkursów, miedzy innymi Konkurs Wiedzy o Kociewiu. O wysokim poziomie przyswajania wiedzy przez uczniów jest fakt przyznania im stypendiów przez marszałka Województwa Pomorskiego i wójta Gminy Zblewo.
Chyba już na dobre wrósł w działalność szkoły plener artystów ludowych Pomorza. Dzieła uczestników plenerów widoczne są na zewnątrz (Droga Krzyżowa przy kościele, paramenty kościelne z motywami haftu kociewskiego, kapliczki przydrożne) jak i w Izbie Regionalnej mieszczącej się w tej szkole, zasługującej na miano małego muzeum etnograficznego.
Bardzo skrótowo przedstawiłem obraz szkoły, a można by pisać wiele. Będzie ku temu jeszcze niejedna okazja.
Miłym akcentem tej uroczystości było uhonorowanie gości pamiątkową statuetką – motylkiem, co widać na załączonym zdjęciu. Ach, jak swobodnie i żywiołowo tańcowały dzieciaczki z klasy I szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyni Joanny Duraj i klasy II, której wychowawczynią jest Justyna Mokwa. Oprawę muzyczną zapewniał zespół „Smile” pod kierownictwem Marcina Piotrowskiego – pedagoga i nauczyciela muzyki ZSP w Bytoni. Dekoracją zajęły się panie – Justyna Mokwa, Karolina Dunajska i Hanna Herman. Zaproszenia i scenariusz imprezy przygotowała Justyna Mokwa. Prezentacja – Ewa Jędrzejewska i Marcin Piotrowski. Wspaniały popis w artystycznym wykonaniu dały panie nauczycielki piosenkami Krzysztofa Lassoty. Przytoczę je w całości:



Jesienią, jesienią /2x
Kiedy szkoła zacznie się
Jesienią, jesienią /2x
Zaśpiewajmy razem song
Bo wszyscy w szkole to jedna rodzina
Nauczyciel uczeń chłopak czy dziewczyna
Hej, hej bawmy się
Hej, hej śmiejmy się

W szkole, w szkole /2x
Gdy na Radzie siedzisz ty
W szkole, w szkole /2x
Każdy ma radosne dni
Bo wszyscy w szkole itd.

A teraz, a teraz /2x
Kiedy szkoła cała lśni
To warto, to warto /2x
Zaśpiewajmy ja i ty
Bo wszyscy w szkole itd.

A kiedy, a kiedy /2x
Z Bytoni wyjedziesz
To nawet po latach/2x
Tomek znajdzie cię
Bo wszyscy w Bytoni to jedna rodzina itd.

Następna jest na melodię „Czterdzieści lat minęło”

Już jubileusz w szkole zaczął się
Dziesięć latek minęło odeszło w cień
I już w Bytoni wszyscy cieszą się
A szkoła w krąg roztacza osiągnięcia swe
I prosi żeby brać
Na lekcjach w klasie pokręcisz się
Byleby tylko do emerytury trwać
I chociaż szef pogania
Ciesz się z tego śpiewania
Nas na wiele co roku stać
Bo tak mówiąc szczerze
W szkole jak w pokerze
Jest zasada jedna ta
Więc nie wbijaj w głowę
Żeś uczył połowę, ale, że dopiero pół
Dziesięć latek minęło to niezły wiek
Dziesięć latek i nawet jeden dzień
Na drugie jeszcze teraz przygotuj się
A może i na trzecie , któż to wie
Bo szkoła tak pokazuje zalety swe
Że tylko cieszyć się
Na karuzeli szkolnej pokręcisz się
Bylebyś tylko uczył się
A gdy rok szkolny pogania
Przodem puszczaj drania
Bo mamy dziesięć nowych
Bo mamy dziesięć nowych
Bo mamy dziesięć nowych lat.

Na koniec uroczystości miłe dwie panie przyniosły jubileuszowy tort, którego świeczkę zdmuchnęła przyszłość narodu – nasze dzieci. Ależ on był smaczny!
Edmund Zieliński